چگونه پهپادتان را اهلی کنید؛ ۶ توصیه برای پرواز پهپاد

چگونه پهپادتان را اهلی کنید؛ ۶ توصیه برای پرواز پهپاد

این روزها افرادی در سرتاسر جهان کلیدواژه‌های «پهپاد-آموزش-هند» را در گوگل جست‌وجو می‌کنند. چرا؟ به دلیل این‌که هند ارزان‌ترین دوره‌های آموزش پهپاد را ارایه می‌دهد. «جان لیوینگ‌استون» (John Livingstone)، مدیرعامل شرکت «جانت تکنولوژی» (Johnnette Technologies)، در همین رابطه گفته: «به خاطر همین است که حالا افرادی از کلمبیا و بنگلادش گرفته تا زیمباوه به اینجا می‌آیند. هند به ارایه‌ی دوره‌های ارزان قیمت آموزش خلبانی پهپاد شهرت دارد».

شرکت «جانت تکنولوژی» این روزها به مرکز شلوغی برای پهپادها تبدیل‌شده است. این استارت‌آپ در سال ۲۰۱۰ با تمرکز بر فعالیت‌های مربوط به پهپاد تاسیس شد. آن‌ها یک مجله، یک اپلیکیشن، کارگاه ساخت و محوطه‌ای برای آزمایش دارند که تمام این موارد به پهپادها اختصاص داده شده‌اند. این شرکت برنامه‌های مفصلی را درزمینه‌ی کنترل پهپاد اجرا می‌کند. فقط کافی است که سه کلیدواژه‌ی «پهپاد-آموزش-هند» (drone-training-India) را در گوگل وارد کنید تا سایت این شرکت به‌عنوان اولین نتیجه برای شما ظاهر شود. همین موضوع باعث جلوگیری از ورشکستی شرکت شده است.

لیوینگ‌استون در همین زمینه می‌گوید: «این تنها بخشی بود که توانست شرکت را سرپا نگه دارد. ما با ضررهای زیادی درزمینه‌ی اجاره‌ی پهپاد و مدیریت خدمات، ساخت و حتی بخش رسانه‌ای مواجه شدیم. اما با قسمت آموزش پهپاد موفق شدیم این بحران‌ها را بگذرانیم». البته اشتباه نکنید، تولید پهپاد هنوز بهترین راه برای کسب درآمد در این صنعت است. البته نمی‌توان این قضیه را کتمان کرد که آموزش خلبانی پهپاد از لحاظ درآمدی بسیار پربازده است. لیوینگ‌استون می‌گوید: «ما از طریق آموزش، به ۷۰ درصد سود دست پیدا می‌کنیم. از طریق تولید، سودمان به ۱ درصد هم نمی‌رسید».

این شرکت آموزش‌هایش را از ماه مارس سال ۲۰۱۷ آغاز کرده است. بر اساس گفته‌های لیوینگ‌استون: «در ماه آگوست سال ۲۰۱۶ متوجه پربازده بودن این بخش از صنعت پهپاد شدیم. بسیاری از مردم پهپاد می‌خرند و پهپادهای اکثر آن‌ها تصادف می‌کند. البته اگر مردم پهپادهای بیشتری خراب کرده و برای جایگزینی آن پهپادهای دیگری بخرند به نفع ما خواهد بود. اما این رویکرد از لحاظ اخلاقی درست نیست». به همین دلیل لیوینگ‌استون و شرکتش به این فکر افتادند که چرا به مردم آموزش خلبانی پهپاد ندهند تا آن‌ها بتوانند بدون تصادف از پهپادشان استفاده کنند.

برخلاف نظر عامه‌ی مردم، کنترل پرواز یک پهپاد کار چندان ساده‌ای نیست. این کار از کنترل یک وسیله‌ی پروازی سنتی سخت‌تر است. اگر شما درون وسیله‌ای قرار داشته باشید، کنترل آن به نسبت راحت‌تر خواهد بود؛ اما درزمینه‌ی پهپادها، شما باید این کار را از راه دور انجام دهید و همین کار را مشکل می‌کند.

هزینه‌ی خلبان پهپاد شدن

طبق گفته‌های لیوینگ‌استون، تقریبا یک ماه طول می‌کشد که بر پرواز با پهپاد تسلط پیدا کنید. البته تمرین هرچه بیشتر سبب می‌شود که به یک خلبان تمام‌عیار پهپاد تبدیل شوید. مدت‌زمان دوره بستگی به نوع پهپاد دارد. دوره‌ی پهپادهای «مولتی‌روتور» (Multirotor) هفت روزه است و دوره‌ی آموزشی پهپادهای «بال ثابت» (Fixed-wing) ده روز طول می‌کشد. همان‌طور که احتمالا می‌دانید، نحوه‌ی کنترل پهپادهای بال ثابت سخت‌تر از انواع دیگر پهپاد است. پهپادهای «مولتی‌روتور» به‌صورت عمودی به پرواز در می‌آیند ولی در پهپادهای بال ثابت پرواز به‌صورت افقی است. پهپادهای بال ثابت برای پرواز نیاز به زمینی مانند باند هواپیما دارند. به همین خاطر، خلبان این پهپادها باید تسلط زیادی بر کنترل آن به خصوص در مواقع بلند شدن از زمین و فرود داشته باشند.

پهپاد

نمونه‌ای از پهپادهای مولتی‌روتور و بال ثابت

لیوینگ‌استون می‌گوید آن‌ها برای آموزش از افراد، دانشجویان و شرکت‌ها با توجه به توانایی مالی‌شان مبلغی دریافت می‌کنند. او در همین زمینه می‌گوید: «ما دوست داریم که قیمت آموزش پهپادمان جوری باشد که همه بتوانند از آن استفاده کنند. بعضی از مشتریان ما باوجود این‌که توانایی خرید پهپاد را نداشتند، ولی مشتاق یادگیری بودند. در چنین مواردی ما به‌طور رایگان آموزش می‌دهیم.» میانگین قیمت آموزش این شرکت برای دوره‌ی کامل پهپادهای «مولتی‌روتور» حوالی ۲۵۰۰۰ روپیه است که حدودا ۱ میلیون و ۲۵۰ هزار تومان می‌شود. برای دوره‌های آموزش پهپادهایی با موتور ثابت هم این قیمت حدودا ۲۰۰۰ تا ۳۰۰۰ روپیه در ساعت است که در بین ۱۰۰ تا ۱۵۰ هزار تومان می‌شود. لیوینگ‌استون با قاطعیت می‌گوید: «قیمت‌های ما از تمام کشورهای جهان ارزان‌تر است».

توصیه‌هایی برای کنترل حرفه‌ای پهپاد

۱. همیشه میزان آمادگی پهپاد را قبل از پرواز بررسی کنید. هیچ‌وقت بدون این بررسی پهپادتان را از زمین بلند نکنید.

۲. برای پرواز ایمن، شما باید از پهپاد بترسید. کاملا هوشیار و مراقب باشید که پهپاد در حال پرواز می‌تواند به هرکسی آسیب بزند (مواردی در حد کشته شدن با پهپاد گزارش شده است). برای پهپاد ساده است که به کسی آسیب برساند برای همین سریع، هوشیار و مراقب باشید.

۳. بهترین زمین برای پرواز با پهپاد در همه جای دنیا بین ۶ صبح تا ۸ صبح است. در این زمان باد در ملایم‌ترین حالت خود به سر می‌برد.

۴. قبل از پرواز پهپاد حداقل ۶ تا ۸ ساعت بخوابید.

۵. قبل از پرواز چیزی بخورید. اگر این کار را نکنید، ممکن است سرگیجه بگیرید و نتوانید در افق دیدتان پهپاد را ببینید. چنین موردی در بین خلبان‌های پهپاد شایع است.

۶. هیچ پیش‌فرضی در مورد پرواز پهپاد نداشته باشید. چنین کاری آسان نیست و هرجایی نمی‌توانید آن را انجام دهید. علاوه بر نیاز به مدرک معتبر، در هر کشور قوانین محدودکننده‌ی زیادی درزمینه‌ی پرواز پهپادها وجود دارد. درنهایت، پرواز پهپاد باوجود جذابیت، کاملا جدی و خطرناک است.

منبع: businessworld

منبع: DigikalaMag

نظرات بازدیدکنندگان